Doktor wyrostek radzi

Doktor wyrostek radzi

ENERGIA POTRZEBNA OD ZARAZ

Jak utrzymać wysoki poziom energii po wakacjach? Można pójść na łatwiznę i regulować swoją słabość płynami energetycznymi, ale substancje stymulujące działają krótko, a zatem nie pomagają ograniczyć zmęczenia na dłuższą metę. Metabolizm komórek organizmu „zaskoczy” jak wyczerpany silnik, a po kilkunastu minutach zgaśnie.

W celu stałego dopływu energii trzeba stosować koenzym Q-10 – witaminopodobny składnik odżywczy, który występuje naturalnie w mitochondriach ludzkich. Najwięcej mitochondriów znajduje się w komórkach serca, bo przecież mięsień sercowy produkuje ogromne ilości energii, aby zapewnić sobie regularny skurcz.

Im dalej w lata, tym mniej tego składnika w mitochondriach, więc trzeba go uzupełniać z zewnątrz,

aby nie tracić energii potrzebnej do funkcjonowania tkanek i narządów. Produkowane są różne wersje tego suplementu w różnych dawkach, ale tym razem mam okazję zwrócić uwagę na Bio-Quinon Active Q10 Gold produkcji duńskiej. Jedno opakowanie zawiera 30 kapsułek 100-miligramowych, a jedna kapsułka wystarczy na cały dzień.

koszt: 100 zł, a więc niemało, ale pamiętajmy, że odpowiednia ilość energii zmagazynowana w organizmie zostaje rozdzielana na wszystkie tkanki, dzięki czemu narządy mogą optymalnie funkcjonować.

JELITA POWINNY BYĆ SZCZELNE

Już Hipokrates odkrył przed wiekami, że jelita grają najważniejszą rolę dla zachowania dobrego zdrowia, a konkretnie – żyjące w nich mikroorganizmy. Tymczasem coraz częściej wykrywa się nieszczelność jelit, a to oznacza, że błona pokrywająca ich wnętrze nie stanowi już bariery ochronnej dla toksyn. Bariera ta staje się coraz mniej selektywna, na skutek czego toksyny i szkodliwe bakterie wnikają do strumienia krwi.

Taka sytuacja doprowadza do zaparć lub biegunek, słabego trawienia i przyswajania pokarmów, do alergii, bólu stawów, zmęczenia, wzdęć i do osłabionej reakcji na bodźce. Nieszczelność błony nie rodzi się sama z siebie. 7′) Wpływają na to określone czynniki, między innymi: stres (bo wtedy pokarmy trawione są z trudem), niesterydowe leki przeciwzapalne, czasem gluten i fruktoza (nie dotyczy fruktozy zawartej w owocach) oraz – tu ciekawostka – ciężkie ćwiczenia! Wydawałoby się, że ciężka praca wspomaga pracę narządów wewnętrznych, okazuje się jednak, że to nie prawda. Na szczęście jest to stan odwracalny, tyle że wymagający regularnego spożywania produktów fermentowanych, jak jogurt, ogórki kiszone czy kefir. Wszystko to jest ubogacone bakteriami probiotycznymi, ale efekty poprawy da się zaobserwować dopiero po kilku tygodniach.

Owszem, istnieje amerykański suplement o nazwie Pro-x10, który ulepsza florę bakteryjną jelit w ciągu 5’godzin, ale jego koszt sięga 50 dolarów miesięcznie, a kupna dokonuje się przez Internet.

Środkiem znacznie tańszym są różnego rodzaju probiotyki, tyle że rezultaty ich stosowania nie są już tak szybkie.

Facebook - Komentarze

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook - Komentarze