Ekspozycja na formaldehyd: co musisz wiedzieć

Ekspozycja na formaldehyd: co musisz wiedzieć

Formaldehyd to bezbarwna i silnie pachnąca substancja chemiczna o wzorze CH2O. Jest naturalną częścią środowiska i można ją znaleźć w naszych domach, szkołach, miejscach pracy i na zewnątrz.

Formaldehyd powoduje podrażnienie oczu, nosa, gardła i płuc. Wdychanie w wysokich stężeniach przez dłuższy czas może zwiększać ryzyko zachorowania na raka.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) formaldehyd jest „rakotwórczy dla ludzi”.

Co to jest formaldehyd?

Formaldehyd jest bezbarwnym, łatwopalnym gazem o silnym zapachu. Wykorzystywany jest do produkcji materiałów budowlanych, takich jak sklejka, płyta wiórowa i izolacja.

Formaldehyd znajduje się również w niektórych produktach higieny osobistej, takich jak lakier do paznokci i szampon. Formaldehyd można znaleźć w powietrzu w domu lub w pracy z rzeczy, które wydzielają gazowy formaldehyd. Należą do nich niektóre rodzaje mebli, nowe dywany i ubrania wykonane z określonych tkanin.

Formaldehyd może powodować problemy zdrowotne, takie jak trudności w oddychaniu (świszczący oddech), kaszel, nudności i podrażnienie skóry, gdy dostanie się do organizmu przez nos lub usta.

Jak dużo jest za dużo?

Formaldehyd jest substancją chemiczną używaną do produkcji materiałów budowlanych i artykułów gospodarstwa domowego. Występuje w sklejce, płycie wiórowej, izolacji, klejach i farbach.

Formaldehyd może podrażniać skórę, oczy i układ oddechowy. W przypadku wdychania lub kontaktu ze skórą może powodować podrażnienie nosa i gardła. Może również powodować bóle głowy i trudności w oddychaniu.

 

Istnieją sposoby zapobiegania ekspozycji na formaldehyd. Jednym ze sposobów jest stosowanie mniej toksycznych alternatyw, takich jak naturalne oleje lub produkty na bazie soi, zamiast izolacji z pianki poliuretanowej lub klejów mocznikowo-formaldehydowych do szafek, regałów i ram meblowych.

Czy formalina jest niebezpieczna i czy powinienem się martwić

Formaldehyd jest bezbarwną, łatwopalną substancją chemiczną używaną do produkcji materiałów budowlanych i innych produktów. Został sklasyfikowany jako czynnik rakotwórczy przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem.

Pierwszą rzeczą, którą należy wiedzieć o formaldehydzie, jest to, że można go znaleźć w wielu produktach gospodarstwa domowego, takich jak szampon, lakier do paznokci, farby i meble. Formaldehyd jest również stosowany w niektórych szczepionkach do zabijania bakterii i wirusów.

Formaldehyd może powodować problemy zdrowotne, jeśli jesteś narażony na jego wysokie poziomy przez dłuższy czas. Objawy narażenia na formaldehyd obejmują kaszel, świszczący oddech, krwawienia z nosa i podrażnienie skóry.

Facebook - Komentarze

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook - Komentarze