Gdy masa nie chce rosnąć cz.1

Gdy masa nie chce rosnąć cz.1

Są osoby, które nie mają większych. problemów ze zwiększaniem masy mięśniowej, są też i takie, które mają z tym duży kłopot. Mimo że w treningi wkładają maksimum wysiłku i właściwie się odżywiają, to masa mięśniowa jest wciąż na tym samym poziomie.

Do takich osób należą osoby szczupłe, które nie posiadają predyspozycji do rozbudowy mięśni i aby to zrobić:, muszą zastosować bardzo przemyślaną taktykę dotyczącą zarówno diety, jak i treningów. W tym numerze KiF Sport zajmę się wyłącznie treningami.

SERIE ROBOCZE KOŃCZ DOPIERO WTEDY, GDY MUSISZ – NIGDY WCZEŚNIEJ

To pierwsza zasada, jaką należy sobie przyswoić. Wszystkie serie, jakie wykonuje się w danym ćwiczeniu, można podzielić na serie rozgrzewkowe, wstępne i docelowe, które są także nazywane roboczymi.

Celem serii rozgrzewkowych (bardzo mały ciężar) jest rozgrzanie mięśni i stawów biorących udział w ćwiczeniu oraz zapoznanie ich ze specyfiką wykonywanego ruchu.

Celem serii wstępnych (2-3 serie na coraz większym ciężarze) jest adaptacja mięśni oraz stawów do coraz większych przeciążeń. Serie te kończymy z zapasem siły na 2-3 powtórzenia.

Natomiast celem serii roboczych (docelowych) jest maksymalne uszkodzenie włókien mięśniowych i w konsekwencji zmuszenie organizmu do zwiększenia masy tych włókien, a przez to również całej masy trenowanych mięśni. Serie te robimy do utrat siły w mięśniach. Z uwagi na bardzo wyczerpujący charakter takich serii, nie należy ich w jednym ćwiczeniu robić więcej niż dwie.

TO NIE CZYNNOŚĆ MECHANICZNA

Nie traktuj serii wyłącznie jako czynności mechanicznej polegającej na unoszeniu ciężaru z punktu A do punktu 6 i opuszczaniu z punktu B do punktu A.

Zarówno podczas unoszenia, jak i opuszczania ciężaru należy wyraźnie czuć pracę mięśni oraz mocno je napinać. To wymusza pewną redukcję ciężaru, ale to nie powinno być problemem, ponieważ celem treningów jest rozwój mięśni, a nie używanie do ćwiczeń jak największego obciążenia.

Jeżeli w opisany wyżej sposób będziemy robić powtórzenia, to uzyskamy efekt pompy, dzięki któremu treści odżywcze będą w większej ilości kierowane do komórek mięśniowych, a wraz z nimi powędruje tam woda i krew. Następstwem tego będzie mocniejsze rozciąganie powięzi otaczających mięśnie i ich wypełnianie. Chociaż jest to efekt tymczasowy, ale z tendencją do utrwalenia się, gdyż inicjuje on budowę ścieżki biochemicznej, która w późniejszym okresie umożliwi rozbudowę mięśni.

Niezwykle istotne jest to, aby nie rezygnować z zalecanego sposobu wykonywania powtórzeń, bo organizm uczy się nowej reakcji na bodźce, co później przełoży się na wzrost masy mięśniowej.

 

Czytaj dalej: http://www.gimsycow.com.pl/gdy-masa-nie-chce-rosnac-cz-2/

Facebook - Komentarze

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook - Komentarze