Rozwód kościelny – wszystko co powinieneś wiedzieć!

Rozwód kościelny – wszystko co powinieneś wiedzieć!

Rozwód kościelny  stał się ostatnio bardzo powszechnym zjawiskiem. Kiedy w świetle prawa naszego kraju rozwodzisz się, nic was już formalnie nie łączy. Jednak ślub kościelny jest zupełnie oddzielną sprawą, ponieważ wiąże się ze swoim własnym wewnętrznym prawem kościelnym. By uzyskać rozwód kościelny, mamy do przejścia mnóstwo katolickich procedur, ale co najważniejsze, musi być ku temu wyraźny powód, wystarczający do tego by orzec rozwód kościelny.

Od czego zacząć?

Jeżeli chcesz rozwodu kościelnego, najpierw należy udać się do najbliższej plebanii, i porozmawiać z księdzem. To on tak naprawdę pokieruje nas dalej, i powie jakie dokumenty trzeba przygotować i ewentualne kroki należy podjąć, by uzyskać rozwód kościelny. Tarnów to miasto gdzie w ostatnich latach pojawiło się wiele prób podjęcia rozwodu kościelnego, dlatego jeżeli tam mieszkasz, z pewnością uzyskasz od razu odpowiedzi na swoje pytania dotyczące tego procesu. Zgodę na udzielenie rozwodu kościelnego musi wyrazić sąd kościelny, do którego należy złożyć specjalne zgłoszenie wraz z opisem powodu, który sprawił że chcemy rozwodu kościelnego. Jeżeli takie zgłoszenie zostanie wstępnie zaakceptowane, rada kościelna będzie podejmowała dalsze działania i procedura będzie się toczyć. Warto wiedzieć, że nie są to sprawy załatwiane ekspresowo.

Rozwód kościelny

Rozwód kościelny

Taki rozwód to proces dosyć długi, ponieważ sąd kościelny musi dokładnie pochylić się nad każdym zgłoszeniem by podjąć odpowiednią i zgodną z prawem kanonicznym decyzję. Przesłankami do rozwodu kościelnego mogą być np. niezdolność płciowa (impotencja) która uniemożliwia małżonkom poczęcie dziecka, istniejący węzeł małżeński (zawarcie związku małżeńskiego będąc jednocześnie w innym)a także młodociany wiek czy pokrewieństwo, które wyszło na jaw po zawarciu związku małżeńskiego. Każda sprawa jest indywidualna, dlatego warto dokładnie opisać całą sytuację, by naświetlić ją możliwie jak najbardziej sądowi kościelnemu.

Ile kosztuje rozwód kościelny?

Niestety ciężko jest określić kwotę jaką trzeba będzie zapłacić za  taką usługę, ponieważ w większości przypadków do pewnego momentu procesu płaci się „co łaska”. Jednak sąd kościelny posiada pewne stawki, których wysokość będzie podana po zakończeniu procesu.

 

Facebook - Komentarze

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook - Komentarze